If a projectile is shot at an angle of (2pi)/32π3 and at a velocity of 23 m/s23ms, when will it reach its maximum height?

1 Answer
May 2, 2016

t=2,03 " s"t=2,03 s

Explanation:

" you can use the formula "t=(v_i*sin alpha)/g you can use the formula t=visinαg

v_i=23 m/svi=23ms

alpha=(2pi)/3α=2π3

g=9,81g=9,81

t=(23*sin((2pi)/3))/(9,81)t=23sin(2π3)9,81

t=2,03 " s"t=2,03 s