An object with a mass of 4 kg is revolving around a point at a distance of 2 m. If the object is making revolutions at a frequency of 5 Hz, what is the centripetal force acting on the object?

1 Answer
Jun 19, 2016

=7887.68N

Explanation:

Given

  • m->"Mass of the object"= 4kg
  • r->"Radius of circular path"=2m
  • n->"Frequency of revolution"=5Hz
  • w->"Angular velocity"=2pin

  • We know centripetal force

  • F_c=mxxw^2xxr==4pi^2n^2xxmxxr

=4*3.14^2*5^2*4*2=7887.68N