If a 3 kg object moving at 6 m/s slows down to a halt after moving 3 m, what is the friction coefficient of the surface that the object was moving over?

1 Answer
Jul 7, 2016

0.612 to 3dp.

Explanation:

We assume the kinetic friction coefficient is constant throughout the motion. To calculate the force exerted by friction we need to calculate the acceleration of the object.

v^2 = u^2 + 2aDeltax

therefore a = (v^2-u^2)/(2Deltax)

a = (0-6^2)/(2*3) = -6ms^-2

Using Newton's second law, the force required to induce -6ms^-2 of acceleration on a 3kg object is:

F = ma

F = 3*(-6)N = -18N

Remember that acceleration and force are vectors so the negative sign just denotes it is pointing opposite to the direction we are ascribing as positive.

We now know that the magnitude of the kinetic frictional force is 18N

vec(f)_k = mu_kvec(n)

mu_k = (|vec(f)_k|)/(|vec(n)|) = 18/(m*g) = 18/(3*9.81) = 0.612 to 3dp.