An object with a mass of 5 kg is revolving around a point at a distance of 3 m. If the object is making revolutions at a frequency of 19 Hz, what is the centripetal force acting on the object?

1 Answer
Jul 17, 2016

I found 213kN

Explanation:

You know that Centripetal Force is:
F_C=mv^2/r
Where
v is velocity;
r is the radius.
We need the velocity!
We can calculate it considering the length of the circumference decribed, i.e., 2pir and divide it by the time T taken.
The time taken for a complete revolution, or period T, is given as:
T=1/f=1/19s where f is the frequency.
The velocity will then be:
v=(2pir)/T=(2*pi*3)*19=358m/s
So finally we have:
F_C=mv^2/r=5(358)^2/3~~213kN