An empty graduated cylinder has a mass of 34.90 g. The cylinder is filled to the 9.40 mL mark with a liquid. The mass the cylinder with liquid is found to be 47.99 g. What is the density of the liquid?

2 Answers
Sep 28, 2016

ρ> 1gmL1.

Explanation:

Density = MassVolume = 47.99g34.90g9.40mL = ??gmL1.

Sep 28, 2016

The density is 1.39 g/mL rounded to three signicant figures.

Explanation:

Volume of liquid is 9.40 mL

To determine mass, subtract the mass of the empty cylinder from the mass of the cylinder plus liquid.

47.99 g34.90 g=13.09 g

The mass of the liquid is 13.09 g.

Density is mass per unit volume. The equation for density is

density=massvolume

In this question, volume is measured in milliliters, mL, and mass is measured in grams, g.

Substitute your known values into the density equation and solve.

density=13.09g9.40mL=1.39 g/mL rounded to three significant figures