Question #931a5

1 Answer
Nov 9, 2016

The density of the gas at given temperature and pressure

="mass of gas"/"volume of the gas"=3.45/1.85" g/L"=1.865" g/L"

By equation of state for ideal gas we know

PV=w/MRT

Where

P->"pressure"=1.05atm

V->"volume"=1.85L

T->"temperature"=49+273=322K

R->"ideal gas constant"=0.082LatmK^-1mol^-1

M->"molar mass of the gas"=?

M=(wRT)/(PV)=(3.45xx0.082xx322)/(1.05xx1.85)=46.9gmol^-1