A model train, with a mass of 1 kg, is moving on a circular track with a radius of 4 m. If the train's rate of revolution changes from 1 Hz to 2 Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Feb 21, 2017

The change in centripetal force is =157.9N

Explanation:

The centripetal force is

F=mr omega^2

The variation in centripetal force is

DeltaF=mr(Delta omega)^2

=1*4*((2-1)2pi)^2

=4*4*pi^2

=157.9N