A cylinder has inner and outer radii of 4 cm and 7 cm, respectively, and a mass of 6 kg. If the cylinder's frequency of counterclockwise rotation about its center changes from 15 Hz to 11 Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Mar 20, 2017

The change in angular momentum is =0.49kgm^2s^-1

Explanation:

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

For a cylinder, I=m((r_1^2+r_2^2))/2

So, I=6*((0.04^2+0.07^2))/2=0.0195kgm^2

The change in angular momentum is

DeltaL=IDelta omega

The change in angular velocity is

Delta omega=(15-11)*2pi=(8pi)rads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=0.0195*8pi=0.49kgm^2s^-1