A box with an initial speed of 5 m/s is moving up a ramp. The ramp has a kinetic friction coefficient of 1/2 and an incline of (3 pi )/8 . How far along the ramp will the box go?

1 Answer
Apr 12, 2017

The distance is =1.14m

Explanation:

enter image source here

Solving in the direction of the plane ↗^+

mu_k=F_k/N

F_k=mu_kN

N=mgcostheta

F_k=mu_kmgcostheta

The component of the weight is

=mgsintheta

Applying Newton' second Law

-mu_kmgcostheta-mgsintheta=ma

Therefore,

a=-u_kgcostheta-gsintheta

=-1/2*g*cos(3/8pi)-g*sin(3/8pi)

=-10.93ms^-2

The initial velocity is u=5ms^-1

We apply the equation of motion

v^2=u^2+2as

0=5^2-2*10.93s

s=25/(2*10.93)

=1.14m