A truck pulls boxes up an incline plane. The truck can exert a maximum force of 3,600 N. If the plane's incline is (5 pi )/12 and the coefficient of friction is 5/12 , what is the maximum mass that can be pulled up at one time?

1 Answer
May 10, 2017

The mass is =342.1kg

Explanation:

enter image source here

Resolving in the direction parallel to the plane ↗^+

Let the force exerted by the truck be =FN

Let the frictional force be =F_rN

The coefficient of friction mu=F_r/N

The normal force is N=mgcostheta

Therefore,

F=F_r+mgsintheta

=muN+mgsintheta

=mumgcostheta+mgsintheta

m=F/(g(mucostheta+sintheta))

=3600/(9.8(5/12*cos(5/12pi))+sin(5/12pi))

=342.1kg