A solid disk, spinning counter-clockwise, has a mass of 8 kg8kg and a radius of 3/2 m32m. If a point on the edge of the disk is moving at 5 m/s5ms in the direction perpendicular to the disk's radius, what is the disk's angular momentum and velocity?

1 Answer
May 17, 2017

The angular momentum is =30kgm^2s^-1=30kgm2s1
The angular velocity is =3.33rads^-1=3.33rads1

Explanation:

The angular velocity is

omega=(Deltatheta)/(Deltat)

v=r*((Deltatheta)/(Deltat))=r omega

omega=v/r

where,

v=5ms^(-1)

r=3/2m

So,

omega=(5)/(3/2)=3.33rads^-1

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

For a solid disc, I=(mr^2)/2

So, I=8*(3/2)^2/2=9kgm^2

L=9*10/3=30kgm^2s^-1