A box with an initial speed of 2 m/s is moving up a ramp. The ramp has a kinetic friction coefficient of 7/2 and an incline of (5 pi )/12 . How far along the ramp will the box go?

1 Answer
May 20, 2017

The distance is =0.11m

Explanation:

Taking the direction up and parallel to the plane as positive ↗^+

The coefficient of kinetic friction is mu_k=F_r/N

Then the net force on the object is

F=-F_r-Wsintheta

=-F_r-mgsintheta

=-mu_kN-mgsintheta

=mmu_kgcostheta-mgsintheta

According to Newton's Second Law

F=m*a

Where a is the acceleration

So

ma=-mu_kgcostheta-mgsintheta

a=-g(mu_kcostheta+sintheta)

a=-9.8*(7/2cos(5/12pi)+sin(5/12pi))

=-18.34ms^-2

The negative sign indicates a deceleration

We apply the equation of motion

v^2=u^2+2as

u=2ms^-1

v=0

a=-18.34ms^-2

s=(v^2-u^2)/(2a)

=(0-4)/(-2*18.34)

=0.11m