Question #97af1

1 Answer
May 23, 2017

The half life is =126.6s

Explanation:

The equation of the radioactive decay is

M(t)=M_0*e^(-lambdat)

The initial mass is M_0=300g

The final mass is M_t=112g

The time is t=180s

The radioactive constant is =lambda

Therefore,

112=300*e^(-180lambda)

e^(-180lambda)=112/300=0.373

e^(180lambda)=1/0.373=2.679

180lambda=ln(2.6790)=0.985

lambda=0.985/180=0.0055

But

lambda=0.693/t_(1/2)

So,

The half life is

t_(1/2)=0.693/lambda=126.6s