A 20*g20g mass of CaCl_2CaCl2 was dissolved in 700*g700g of water. What is the molality of the solution with respect to "calcium chloride"calcium chloride?

2 Answers
Jun 15, 2017

0.250.25 molalmolal

Explanation:

Chemical formula of Calcium chloride= CaCl_2CaCl2
Molar mass of CaCl_2CaCl2 =110.98110.98 gmol^-1gmol1
Mass of Calcium chloride (given) = 20g20g

MolalityMolality = mm = ("moles of solute")/"kg of solvent"moles of solutekg of solvent
Now, to calculate no. of moles:
No. of moles = ("mass")/"molar mass"massmolar mass

No. of moles= ("20g")/"110.98g/mol"20g110.98g/mol = 0.1800.180 moles
gg of solvent = 700 g 700g
Converting gg -> kgkg
kgkg of solvent = 0.7kg0.7kg
Water is solvent while CaCl_2CaCl2 is solute
Now,

MolalityMolality = mm = ("moles of solute")/"kg of solvent"moles of solutekg of solvent
MolalityMolality = ("0.180 moles")/"0.7kg"0.180 moles0.7kg
MolalityMolality = 0.250.25 molalmolal

Jun 15, 2017

"Concentration"-=0.257*"molal"Concentration0.257molal.........

Explanation:

"Molality"Molality -= "Moles of solute"/"Kilograms of solvent"Moles of soluteKilograms of solvent

And thus..............................................

"molality"=((20*g)/(110.98*g*mol^-1))/(700*gxx10^-3*kg*g^-1)=0.257*mol*kgmolality=20g110.98gmol1700g×103kgg1=0.257molkg.

Note that at (relatively!) low concentrations, the calculated "molality"molality would be almost the same as solution "molarity"molarity. "Molality"Molality is used because the expression is fairly independent of temperature. What is the "molal concentration"molal concentration with respect to "chloride ion"chloride ion?