A model train with a mass of 8 kg8kg is moving along a track at 9 (cm)/s9cms. If the curvature of the track changes from a radius of 180 cm180cm to 81 cm81cm, by how much must the centripetal force applied by the tracks change?

1 Answer
Jul 29, 2017

The change in centripetal force is =0.044N=0.044N

Explanation:

The centripetal force is

F=(mv^2)/rF=mv2r

mass, m=(8)kgm=(8)kg

speed, v=(0.09)ms^-1v=(0.09)ms1

radius, =(r) m=(r)m

The variation in centripetal force is

DeltaF=F_2-F_1

F_1=mv^2/r_1=8*0.09^2/1.8=0.036N

F_2=mv^2/r_2=8*0.09^2/0.81=0.08N

DeltaF=0.08-0.036=0.044N