A model train with a mass of 2 kg is moving along a track at 6 (cm)/s. If the curvature of the track changes from a radius of 3 cm to 8 cm, by how much must the centripetal force applied by the tracks change?
2 Answers
The centripetal force changes by
Explanation:
The centripetal force is
The mass,
The speed,
The radius,
The variation in centripetal force is
The centripetal force is decreased by
Explanation:
The centripetal force is given in accordance with Newton's second law as:
F_c=ma_c where
m is the mass of the object anda_c is the centripetal acceleration experienced by the object
The centripetal acceleration can be expressed in terms of velocity as:
a_c=(v^2)/r
Therefore, we can state:
F_c=(mv^2)/r
The angular velocity can also be expressed in terms of the frequency of the motion as:
To find the change in centripetal force as the radius changes, we're being asked for
DeltaF_c=(F_c)_f-(F_c)_i
=(mv^2)/r_f-(mv^2)/r_i
We can simplify this equation:
=>color(purple)(DeltaF_c=mv^2(1/r_f-1/r_i))
We are provided with the following information:
-
->"m=2"kg" -
|->v=0.06"m"//"s" -
->"r_i"=0.03"m" -
->"r_f"=0.08"m"
Substituting these values into the equation we derived above:
DeltaF_c=(2"kg")(0.06"m"//"s")^2(1/0.08-1/0.03)
=>color(crimson)(-0.15"N")
Therefore, the centripetal force is decreased by