An object with a mass of 1 kg is pushed along a linear path with a kinetic friction coefficient of u_k(x)= 2e^x-x+3 . How much work would it take to move the object over x in [1, 4], where x is in meters?
1 Answer
Aug 14, 2017
Explanation:
We're asked to find the work necessary to push an object on a certain position interval with a varying coefficient of kinetic friction.
The equation for work with a varying force is
W = int_(x_1)^(x_2) F_xcolor(white)(l)dx
where
-
x_1 andx_2 are the initial and final positions -
F_x is the force, which will be equal to the friction force acting (but in the opposite direction):
F_x = mu_kn = mu_kmg
So
W = int_(x_1)^(x_2) mu_kmgcolor(white)(l)dx
We know:
-
x_1 = 1 "m" -
x_2 = 4 "m" -
mu_k = 2e^x - x + 3 -
m = 1 "kg" -
g = 9.81 "m/s"^2
Plugging these in:
W = int_(1color(white)(l)"m")^(4color(white)(l)"m")(1color(white)(l)"kg")(9.81color(white)(l)"m/s"^2)(2e^x-x+3)color(white)(l)dx = color(red)(ulbar(|stackrel(" ")(" "1033color(white)(l)"J"" ")|)