A cylinder has inner and outer radii of 12 cm12cm and 15 cm15cm, respectively, and a mass of 4 kg4kg. If the cylinder's frequency of rotation about its center changes from 5 Hz5Hz to 7 Hz7Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Aug 20, 2017

The change in angular momentum is =0.93kgm^2s^-1=0.93kgm2s1

Explanation:

The angular momentum is L=IomegaL=Iω

where II is the moment of inertia

The mass of the cylinder is m=4kgm=4kg

The radii of the cylinder are r_1=0.12mr1=0.12m and r_2=0.15mr2=0.15m

For the cylinder, I=m(r_1^2+r_2^2)/2I=mr21+r222

So, I=4*(0.12^2+0.15^2)/2=0.0738kgm^2I=40.122+0.1522=0.0738kgm2

The change in angular velocity is

Delta omega=Deltaf*2pi=(7-5)*2pi=4pirads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=I Delta omega=0.0738*4pi=0.93kgm^2s^-1