A cylinder has inner and outer radii of 9 cm9cm and 16 cm16cm, respectively, and a mass of 4 kg4kg. If the cylinder's frequency of counterclockwise rotation about its center changes from 19 Hz19Hz to 15 Hz15Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Aug 22, 2017

The change in angular momentum is =1.69kgm^2s^-1=1.69kgm2s1

Explanation:

The angular momentum is L=IomegaL=Iω

where II is the moment of inertia

The mass of the cylinder is m=4kgm=4kg

The radii of the cylinder are r_1=0.09mr1=0.09m and r_2=0.16mr2=0.16m

For the cylinder, the moment of inertia is I=m(r_1^2+r_2^2)/2I=mr21+r222

So, I=4*(0.09^2+0.16^2)/2=0.0674kgm^2I=40.092+0.1622=0.0674kgm2

The change in angular velocity is

Delta omega=Deltaf*2pi=(19-15)*2pi=8pirads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=I Delta omega=0.0674*8pi=1.69kgm^2s^-1