A cylinder has inner and outer radii of 2 cm2cm and 4 cm4cm, respectively, and a mass of 15 kg15kg. If the cylinder's frequency of counterclockwise rotation about its center changes from 3 Hz3Hz to 2 Hz2Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Sep 8, 2017

The change in angular momentum is =0.094kgm^2s^-1=0.094kgm2s1

Explanation:

The angular momentum is L=IomegaL=Iω

where II is the moment of inertia

The mass of the cylinder is m=15kgm=15kg

The radii of the cylinder are r_1=0.02mr1=0.02m and r_2=0.04mr2=0.04m

For the cylinder, the moment of inertia is I=m(r_1^2+r_2^2)/2I=mr21+r222

So, I=15*(0.02^2+0.04^2)/2=0.015kgm^2I=150.022+0.0422=0.015kgm2

The change in angular velocity is

Delta omega=Deltaf*2pi=(3-2)*2pi=2pirads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=I Delta omega=0.015*2pi=0.094kgm^2s^-1