A cylinder has inner and outer radii of 4 cm and 5 cm, respectively, and a mass of 5 kg. If the cylinder's frequency of counterclockwise rotation about its center changes from 12 Hz to 9 Hz, by how much does its angular momentum change?

1 Answer
Sep 13, 2017

The change in angular momentum is =0.19kgm^2s^-1

Explanation:

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

and omega is the angular velocity

The mass of the cylinder is m=5kg

The radii of the cylinder are r_1=0.04m and r_2=0.05m

For the cylinder, the moment of inertia is I=m(r_1^2+r_2^2)/2

So, I=5*(0.04^2+0.05^2)/2=0.01025kgm^2

The change in angular velocity is

Delta omega=Deltaf*2pi=(12-9)*2pi=6pirads^-1

The change in angular momentum is

DeltaL=I Delta omega=0.01025*6pi=0.19kgm^2s^-1