A solid disk, spinning counter-clockwise, has a mass of 4 kg4kg and a radius of 1/2 m12m. If a point on the edge of the disk is moving at 12/5 m/s125ms in the direction perpendicular to the disk's radius, what is the disk's angular momentum and velocity?

1 Answer
Dec 19, 2017

The angular momentum is =2.4kgm^2s^-1=2.4kgm2s1

Explanation:

The angular velocity is

omega=(Deltatheta)/(Deltat)

v=r*((Deltatheta)/(Deltat))=r omega

omega=v/r

where,

v=12/5ms^(-1)

r=1/2m

So,

The angular velocity is

omega=(12/5)/(1/2)=4.8rads^-1

The angular momentum is L=Iomega

where I is the moment of inertia

For a solid disc, I=(mr^2)/2

The mass is m=4 kg

So, I=4*(1/2)^2/2=0.5kgm^2

The angular momentum is

L=0.5*4.8=2.4kgm^2s^-1