An object with a mass of 4 kg is pushed along a linear path with a kinetic friction coefficient of u_k(x)= 1+3cscx . How much work would it take to move the object over #x in [(pi)/12, (pi)/4], where x is in meters?

1 Answer
Jan 15, 2018

The work is =155.2J

Explanation:

"Reminder : "

intcscxdx=ln|(tan(x/2))|+C

The work done is

W=F*d

The frictional force is

F_r=mu_k*N

The coefficient of kinetic friction is mu_k=(1+3csc(x))

The normal force is N=mg

The mass of the object is m=4kg

F_r=mu_k*mg

=4*(1+3csc(x))g

The work done is

W=4gint_(1/12pi)^(1/4pi)(1+3csc(x))dx

=4g*[x+3ln|(tan(x/2))|]_(1/12pi)^(1/4pi)

=4g(1/4pi+3ln(tan(pi/8)))-(1/12pi+3ln(tan(pi/24))

=4g(3.96)

=155.2J