A model train with a mass of 4 kg is moving along a track at 6 (cm)/s. If the curvature of the track changes from a radius of 36 cm to 48 cm, by how much must the centripetal force applied by the tracks change?

1 Answer
Apr 14, 2018

The change in centripetal force is =0.01N

Explanation:

The centripetal force is

vecF_C=(mv^2)/r*vecr

The mass is of the train m=4kg

The velocity of the train is v=0.06ms^-1

The radii of the tracks are

r_1=0.36m

and

r_2=0.48m

The variation in the centripetal force is

DeltaF=F_2-F_1

The centripetal forces are

||F_1||=4*0.06^2/0.36=0.04N

||F_2||=4*0.06^2/0.48=0.03N

DeltaF=F_1-F_2=0.04-0.03=0.01N