Given the following profit function for a company, p(s)=-20s^2 +1400s -12000, if the selling price is $35 how much will the company profit? What's the difference in profit if the selling price is $20 verses $53?

1 Answer
Jun 22, 2018

At selling price of $35 , profit is $12500
At selling price of $20 and $53 profits are
p(20)= $8000 and p(53)= $6020

Explanation:

Let s denotes selling price , then profit function of the company

is p(s) -20 s^2 +1400 s -12000 . When selling price is s=$35

then profit is p(35)= -20*35^2 +1400*35 -12000 or

p(35)= -20*35^2 +1400*35 -12000= $12500

When selling price is s=$20 , profit is

p(20)= -20*20^2 +1400*20 -12000= $8000

When selling price is s=$53 , profit is

p(53)= -20*53^2 +1400*53 -12000= $6020 [Ans]