You are given a cube with a length of 2.5 cm, a width of 2.5 cm, and a height of 2.5 cm. You place it on a scale, and its mass is 295 g. What is its density?

1 Answer
Jun 26, 2018

The density of the cube is 18.9 g/cm3.

Explanation:

Density is mass per unit of volume. The density formula is:

D=MV,

where:

D is density, M is mass, and V is volume.

You have been given the mass as 295 g, and you have been given the dimensions of the cube so you can calculate its volume.

For a cube, V=s3. For the cube in the question:

V=(2.5 cm)3=15.625 cm3

Now plug in the mass and volume and solve for density.

D=295 g15.625 cm3=18.9 g/cm3 (rounded to three significant figures)