Question #c6627

1 Answer
Dec 3, 2014

The final temperature is T_2 =806.9 K

Using the ideal gas law, PV=nRT, and assuming the volume is being held constant, you will have

P_1/(n_1*T_1) = P_2/(n_2*T_2)

however, the number of moles is constant as well, given the fact that the gas is simply heated, so the ecuation becomes

P_1/T_1 = P_2/T_2

This will result in T_2=P_2/P_1 * T_1 = 0.880/0.325 * 298=806.9 K

keep in mind the temperature must be transformed in Kelvins by adding 273.15 (I just added 273 for simplicity)...

Finally, check to see if the answer make sense...the pressure is increasing in a constant volume, so the temperature MUST be bigger than T_1...