What mass of ammonia is required to give a 264*g264g mass of "ammonium sulfate"ammonium sulfate?

1 Answer
Aug 2, 2017

Approx. 68*g68g of ammonia are required............

Explanation:

We need (i) a stoichiometric equation.......

2NH_3(aq) + H_2SO_4(aq) rarr (NH_4)_2SO_4(aq)2NH3(aq)+H2SO4(aq)(NH4)2SO4(aq)

and (ii) equivalent quantities of "ammonium sulfate"ammonium sulfate

"Moles of ammonium sulfate"=(264*g)/(132.14*g*mol^-1)=2*molMoles of ammonium sulfate=264g132.14gmol1=2mol.

And thus we need a 4*mol4mol quantity of ammonia (why 4 *mol4mol?).

And so...............

"mass of ammonia"=4*molxx17.03*g*mol^-1=??*gmass of ammonia=4mol×17.03gmol1=??g