A box with an initial speed of 5ms is moving up a ramp. The ramp has a kinetic friction coefficient of 12 and an incline of 3π8. How far along the ramp will the box go?

1 Answer
Apr 12, 2017

The distance is =1.14m

Explanation:

enter image source here

Solving in the direction of the plane +

μk=FkN

Fk=μkN

N=mgcosθ

Fk=μkmgcosθ

The component of the weight is

=mgsinθ

Applying Newton' second Law

μkmgcosθmgsinθ=ma

Therefore,

a=ukgcosθgsinθ

=12gcos(38π)gsin(38π)

=10.93ms2

The initial velocity is u=5ms1

We apply the equation of motion

v2=u2+2as

0=52210.93s

s=25210.93

=1.14m