A candy store merchant sells 25 kg of ju-jubes for $3.00/kg. If he uses one brand selling for $2.25/kg and a second brand selling at $3.75/kg, how much of each brand is required?

1 Answer
May 5, 2017

Answer:

#12.5# kg of each brand is required.

Explanation:

Method 1)
Average of selling prices of brand #1 ($2.25)# and brand #2 ($3.75)# is #(3.75+2.25)/2 = $3.0# which is also original one #$3#.
So #25/12=12.5# kg of each brand is required.

Method 2)

Let quantity of brand 1 required is #x# kg and quantity of brand 2 required is #y# kg.

So #x+y =25 or x=25-y# (1) and #x*2.25+y*3.75 = (25*3) or 2.25x + 3.75 y =75# (2) or #2.25(25-y) +3.75 y =75#
or #56.25 - 2.25y +3.75y =75# or
#1.5y=75-56.25 =18.75 or y= 18.75/1.5 = 12.5# kg # :. x=25-y=25-12.5=12.5# kg.

So #12.5# kg of each brand is required. [Ans]