A model train, with a mass of 4 kg, is moving on a circular track with a radius of 3 m. If the train's kinetic energy changes from 12 j to 21 j, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

2 Answers
Apr 5, 2017

The change in centripetal force is =6N

Explanation:

The centripetal force is

F=(mv^2)/r

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The variation of kinetic energy is

Delta KE=1/2mv^2-1/2m u^2

=1/2m(v^2-u^2)

The variation of centripetal force is

DeltaF=m/r(v^2-u^2)

DeltaF=2m/r1/2(v^2-u^2)

=(2)/r*1/2m(v^2-u^2)

=(2)/r*Delta KE

=2/3*(21-12)N

=6N

Apr 5, 2017

The change in centripetal force is =6N

Explanation:

The centripetal force is

F=(mv^2)/r

The kinetic energy is

KE=1/2mv^2

The variation of kinetic energy is

Delta KE=1/2mv^2-1/2m u^2

=1/2m(v^2-u^2)

The variation of centripetal force is

DeltaF=m/r(v^2-u^2)

DeltaF=2m/r1/2(v^2-u^2)

=(2)/r*1/2m(v^2-u^2)

=(2)/r*Delta KE

=2/3*(21-12)N

=6N