A model train, with a mass of 5 kg5kg, is moving on a circular track with a radius of 3 m3m. If the train's rate of revolution changes from 1/3 Hz13Hz to 2/7 Hz27Hz, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Apr 14, 2017

The change in centripetal force =1.34N=1.34N

Explanation:

The centripetal force is

F=mr omega^2F=mrω2

mass is m=5kgm=5kg

radius r=3mr=3m

Delta omega=(1/3-2/7)*2pi=(2/21pi)rads^-1

The variation in centripetal force is

DeltaF=mr(Delta omega)^2

=5*3*(2/21pi)^2

=1.34N