A model train, with a mass of 6 kg, is moving on a circular track with a radius of 4 m. If the train's kinetic energy changes from 24 j to 48 j, by how much will the centripetal force applied by the tracks change by?

1 Answer
Mar 4, 2017

2.05N

Explanation:

The kinetic energy of the train is given by

E = 1/2mv^2

which we can rearrange to find the velocity (which we need) as

sqrt((2E)/m)=v

so, calculating the velocity in both cases (24J and 48J),

v_1 = sqrt((2xx24)/6) = sqrt8 ~~ 2.83ms^-1

v_2 = sqrt((2*48)/6) = sqrt16 = 4ms^-1

Therefore,

Deltav = v_2-v_2 = 4 - 2.83 = 1.17ms^-1

The equation of centripetal force is

F = ma_c = (mv^2)/r

where F is force, m is mass, a_c is centripetal acceleration, v is velocity, and r is the radius of the circle.

Therefore we can say that change in centripetal force is

DeltaF = (m(Deltav)^2)/r

which, putting in the values we know, is

DeltaF = (6xx1.17^2)/4 ~~ 2.05N