A solid disk with a radius of 2m and mass of 12kg is rotating on a frictionless surface. If 15W of power is used to increase the disk's rate of rotation, what torque is applied when the disk is rotating at 1Hz?

1 Answer
Jan 6, 2018

The torque is =2.39Nm

Explanation:

Apply the equation

Power (W)=torque(Nm)×angular velocity(rads1)

The power is P=15W

The frequency is f=1Hz

The angular velocity is

ω=2πf=2×π×1=(2π)rads1

Therefore,

The torque is

τ=Pω=152π=2.39Nm