A solid disk with a radius of 6 m and mass of 8 kg is rotating on a frictionless surface. If 3 W of power is used to increase the disk's rate of rotation, what torque is applied when the disk is rotating at 5 Hz?
1 Answer
Feb 9, 2017
Explanation:
We are told we have a rotating spinning coin.
http://www.mariowiki.com/coin
Step 1. Gather the information that you know and need
- Mass of disk:
"mass"=m=8" kg" - Radius of disk:
"radius"=r=6" m" - Power applied to increase rotation:
P=3" W" - Frequency:
f=5" Hz" - Torque required: ??
Step 2. Determine the formula using the above givens
P is the power applied,P=tau omega - Therefore, the formula for torque is
tau=P"/"omega - Angular speed,
omega=f*2pi=5*2pi=10pi
Step 3. Plug your answer into the formula for torque