An object with a mass of 2 kg is on a surface with a kinetic friction coefficient of 2 . How much force is necessary to accelerate the object horizontally at 12 m/s^2?

1 Answer
Jul 11, 2017

The force is =63.2N

Explanation:

The coefficient of friction is

mu_k=F_r/N

The frictional force is F_r

The normal force is N=mg

The net force on the object is =F

According to Newton's Second Law

F-F_r=ma

F-mu_kN=ma

F=mu_kmg+ma=m(mu_kg+a)

mu_k=2

a=12ms^-2

m=2kg

Therefore,

F=2(2*9.8+12)=63.2N