An object with a mass of 2 kg is revolving around a point at a distance of 4 m. If the object is making revolutions at a frequency of 5 Hz, what is the centripetal force acting on the object?

1 Answer
Feb 14, 2016

F=1600*pi^2N

Explanation:

"you can use the Newton's second law"
F=m*a
"change linear acceleration to rotary acceleration"
a=v^2/r ; v=omega*r ; v^2=omega^2*r^2
a=omega^2*r
F=m*omega^2*r
F=m*(2*pi*f)^2*r
F=4*4*pi^2*25*4
F=4^3*5^2*pi^2
F=64*25*pi^2
F=1600*pi^2N