An object with a mass of 2 kg is traveling in a circular path of a radius of 4 m. If the object's angular velocity changes from 1 Hz to 5 Hz in 3 s, what torque was applied to the object?

1 Answer
Apr 7, 2017

The torque is =268.1Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

Where I is the moment of inertia

For the object, I=mr^2

So, I=2*(4)^2=32kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(Deltaomega)/(Deltat)=((5-1)*2pi)/(3)=8/3pirads^-2

So,

The torque is

tau=32*8/3pi=268.1Nm