An object with a mass of 2 kg is traveling in a circular path of a radius of 4 m. If the object's angular velocity changes from 4 Hz to 12 Hz in 3 s, what torque was applied to the object?

1 Answer
Apr 10, 2017

The torque was =536.2Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

For the object, the moment of inertia is

I=(mr^2)

So, I=2*(4)^2=32kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(12-4)/3*2pi

=(16/3pi) rads^(-2)

So the torque is tau=32*(16/3pi) N=536.2Nm