An object with a mass of 3kg is traveling in a circular path of a radius of 2m. If the object's angular velocity changes from 3Hz to 5Hz in 5s, what torque was applied to the object?

1 Answer
Mar 11, 2017

The torque was =30.2Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

τ=dLdt=d(Iω)dt=Idωdt

The moment of inertia of the object is

I=mr2

=322=12kgm2

The rate of change of angular velocity is

dωdt=5352π

=(45π)rads2

So the torque is τ=12(45π)Nm=485πNm=30.2Nm