An object with a mass of 3 kg is traveling in a circular path of a radius of 5 m. If the object's angular velocity changes from 7 Hz to 8 Hz in 5 s, what torque was applied to the object?

1 Answer
Nov 16, 2017

The torque is =157.1Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

where I is the moment of inertia

The mass of the object is m=3kg

The radius of the path is r=5m

For the object, I=mr^2

So, I=3*(5)^2=75kgm^2

And the rate of change of angular velocity is

(d omega)/dt=(Deltaomega)/t=(2pif_1-2pif_2)/t

=(16pi-14pi)/5=(2/5pi)rads^-2

So,

The torque is

tau=75*2/5pi=157.1Nm