The rate of rotation of a solid disk with a radius of 4 m and mass of 5 kg constantly changes from 21 Hz to 12 Hz. If the change in rotational frequency occurs over 8 s, what torque was applied to the disk?

1 Answer
Mar 23, 2017

THe torque was =282.7Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a solid disc, is

I=1/2*mr^2

=1/2*5*4^2= 40 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(21-12)/8*2pi

=(9/4pi) rads^(-2)

So the torque is tau=40*(9/4pi) Nm=(90pi)Nm=282.7Nm