What torque would have to be applied to a rod with a length of 1 m and a mass of 2 kg to change its horizontal spin by a frequency of 3 Hz over 4 s?

1 Answer
Mar 9, 2017

The torque (rod rotating about the center) is =0.785Nm
The torque (rod rotating about one end) is =3.14Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2

=1/12*2*1^2= 1/6 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(3)/4*2pi

=(3/2pi) rads^(-2)

So the torque is tau=1/6*(3/2pi) Nm=1/4piNm=0.785Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=1/3*mL^2

=1/3*2*1^2=2/3

So,

The torque is tau=2/3*(3/2pi)=pi=3.14Nm