What torque would have to be applied to a rod with a length of 12 m and a mass of 6 kg to change its horizontal spin by a frequency 7 Hz over 9 s?

1 Answer
Jul 11, 2017

The torque for the rod rotating about the center is =351.9Nm
The torque for the rod rotating about one end is =1407.4Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2

=1/12*6*12^2= 72 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(7)/9*2pi

=(14/9pi) rads^(-2)

So the torque is tau=72*(14/9pi) Nm=112piNm=351.9Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=1/3*mL^2

=1/3*6*12^2=288kgm^2

So,

The torque is tau=288*(14/9pi)=1407.4Nm