What torque would have to be applied to a rod with a length of 4 m and a mass of 5 kg to change its horizontal spin by a frequency of 3 Hz over 7 s?

1 Answer
May 30, 2017

The torque for the rod rotating about the center is =17.95Nm
The torque for the rod rotating about one end is =71.81Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2

=1/12*5*4^2= 6.67 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(3)/7*2pi

=(6/7pi) rads^(-2)

So the torque is tau=6.67*(6/7pi) Nm=17.95Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=1/3*mL^2

=1/3*5*4^2=26.67kgm^2

So,

The torque is tau=26.67*(6/7pi)=71.81Nm