What torque would have to be applied to a rod with a length of 4 m and a mass of 8 kg to change its horizontal spin by a frequency 9 Hz over 2 s?

1 Answer
Jan 11, 2018

The torque for the rod rotating about the center is =301.6Nm
The torque for the rod rotating about one end is =1206.4Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The mass of the rod is m=8kg

The length of the rod is L=4m

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2

=1/12*8*4^2= 10.67 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(9)/2*2pi

=(9pi) rads^(-2)

So the torque is tau=10.67*(9pi) Nm=301.6Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=1/3*mL^2

=1/3*8*4^2=42.67kgm^2

So,

The torque is tau=42.67*(9pi)=504/5pi=1206.4Nm