What torque would have to be applied to a rod with a length of 4 m and a mass of 9 kg to change its horizontal spin by a frequency 7 Hz over 18 s?

1 Answer
Sep 1, 2017

The torque for the rod rotating about the center is =29.3Nm
The torque for the rod rotating about one end is =117.3Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2

=1/12*9*4^2= 12 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(7)/18*2pi

=(7/9pi) rads^(-2)

So the torque is tau=12*(7/9pi) Nm=28/3piNm=29.3Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=1/3*mL^2

=1/3*9*4^2=48kgm^2

So,

The torque is tau=48*(7/9pi)=112/3pi=117.3Nm