What torque would have to be applied to a rod with a length of 5 m5m and a mass of 2 kg2kg to change its horizontal spin by a frequency 4 Hz over over8 s#?

1 Answer
Mar 27, 2017

The torque, for the rod rotating about the center is =13.1Nm=13.1Nm
The torque, for the rod rotating about one end is =52.4Nm=52.4Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dtτ=dLdt=d(Iω)dt=Idωdt

The moment of inertia of a rod, rotating about the center is

I=1/12*mL^2I=112mL2

=1/12*2*5^2= 25/6 kgm^2=112252=256kgm2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(4)/8*2pidωdt=482π

=(pi) rads^(-2)=(π)rads2

So the torque is tau=25/6*(pi) Nm=13.1Nmτ=256(π)Nm=13.1Nm

The moment of inertia of a rod, rotating about one end is

I=1/3*mL^2I=13mL2

=1/3*2*5^2=50/3kgm^2=13252=503kgm2

So,

The torque is tau=50/3*(pi)=52.4Nmτ=503(π)=52.4Nm