What torque would have to be applied to a rod with a length of 5 m and a mass of 2 kg to change its horizontal spin by a frequency 8 Hz over 8 s?

1 Answer
Feb 5, 2017

The torque is =26.2Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod is I=1/12*mL^2

=1/12*2*5^2= 25/6 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(8)/8*2pi

=(2pi) rads^(-2)

So the torque is tau=25/6*(2pi) Nm=25/3piNm=26.2Nm