What torque would have to be applied to a rod with a length of 6 m and a mass of 3 kg to change its horizontal spin by a frequency 3 Hz over 8 s?

1 Answer
Jan 16, 2017

The torque is 21.2Nm

Explanation:

The torque is the rate of change of angular momentum

tau=(dL)/dt=(d(Iomega))/dt=I(domega)/dt

The moment of inertia of a rod is I=1/12*mL^2

=1/12*3*6^2= 9 kgm^2

The rate of change of angular velocity is

(domega)/dt=(3)/8*2pi

=((3pi)/4) rads^(-2)

So the torque is tau=9*(3pi)/4 Nm=27/4piNm=21.2Nm